Наскоро прочетох една мисъл на Марк Твен: „Прошката е уханието, което виолетката оставя върху петата, която я е стъпкала.“
Дали Варшава е простила, че по време на Втората световна война е изравнена със земята?
Не знам, но знам, че от пепелта, като птица Феникс се е появил един красив град, в който се диша с лекота.
Навсякъде има много въздух – има широки булеварди, има широки тротоари, има красиви паркове, има големи площади и невероятни сгради, има красиви статуи.
Има уникална сграда на университетската библиотека с градина на покрива, има впечатляващ планетариум с вълнуващи филми, има безкрайно мили и услужливи хора на всяка крачка, има вода в бутилки като от водка, има санирани блокове навсякъде, има пейки-книги, има безплатен транспорт за хората над 70години, има пракрасна „палачинкаджийница“, има верига магазини „Жабка“.
Има безброй църкви, има впечатляваща сграда от времето на комунизма, подарък от СССР – Дворец на културата и науката, която и днес се използва пълноценно със зали за култура, кино и администрация, има и много нови бизнес сгради.
Има чистота, има любов.
Надявам се да има и прошка.
Варшава помни.
Дано и прощава.
Из красивата Варшава ще ви бъдат спътници множество хора, сгради, паркове, – сред които:
- Мария Склодовска Кюри – първата жена носител на Нобелова награда и единствената жена носителка на Нобелова награда в две различни области на науката (химия и физика);
- Виртуозният пианист и композитор Фредерик Шопен;
- Първият рененсансов учен, който поставя слънцето в центъра на вселената – Николай Коперник;
- Маршал Пилсудски – полски военен маршал и държавник;
- Уилям Линдли – английски инженер проектирал първите водопроводни и канализационни системи в града;
- Дворецът на културата и науката – най-високата сграда в града, в чието стрителство са участвали около 10000 работници от СССР и Полша;
- Саксонската градина – най-старият обществен парк в града, основан през 17в., което го прави и един от първите обществени паркове в света. Там е и едно от местата, където можете да послушате музика от „пейка на Шопен“ – можете да седнете на нея, да натиснете бутон и ще се пренесете във вълшебното царство на неговата музика. Такива пейки има на 15 места във Варшава.
- Крайречният парк до р.Висла, където се намира и планетариума Коперник и където може да се разходите сред каменни риби, приятни заведения и фонтани, да покарате колело;
- Паркът Лаженки – изпълнен със зеленина, замък и статуи и отново музиката на Шопен.
И след цялата тази красота още ли не сте си стегнали багажа за Варшава?! J
Ще се опитаме да компенсираме с галерията тук: