В Сингапур за пет дни

В Сингапур за пет дни
май 12, 2026
Автор: Искра Тодорова
Как да организирате сами пътуване до Сингапур с малко разходи? Впечатления от най-модерния град в Азия.

Благодаря на моята съмишленичка Искра Тодорова, която любезно предостави спомените си от не далечната, а вече ми се струва преди 10 г. 2019 г., от 30 ноември. Прекрасни снимки и емоционални приключения! Да, Сингапур – един от четирите азиатски тигъра…(останалите са: Хонконг, Южна Корея, Тайван – КДР)
А Искра си и писателства талантливо, образно, емоционално и дава точна, проверена и преживяна информация.

Тя е добър любител фотограф. С усет към детайла и бърз рефлекс. Не един път съм имала възможност да се наслаждавам на снимките й.

С Искра Тодорова (https://www.facebook.com/profile.php?id=1834476603) и Валентина Петкова (https://www.facebook.com/valentina.petkova.31) споделихме незабравими, пълни с адреналин, преживявания в Мадейра. И не отстъпихме в походите и във виното на нашите приятели французи!
Прегръдки, момичета!

Приятно четене!

Първите стъпки към пътуването до Сингапур

„Сигурно всеки е виждал снимки и клипове от футуристичните атракции в Сингапур. И аз като всеки , който ги види бях впечатлена, възхитена, невярваща на очите си. Но не си и помислях, че може някой ден да стигна до там. Като всеки човек, който обича да пътува самостоятелно и с малко разходи съм „абонирана” за оферти на евтини самолетни билети, настаняване и всичко свързано с пътуванията. Така през март попаднах на изгодно предложение от турските авиолинии.

Второто, много важно нещо е да се намери съмишленик, с който да се действа веднага, защото тези билети са малко и свършват бързо. И така с Ели не мислихме дълго. Още същия ден си купихме билети за ноември, за след девет месеца.

Когато сам организираш пътуването си ти трябва подготовка. Почти месец всяка свободна минута „бях” в Сингапур. Четох, гледах, рових се в сайтове, превеждах, сравнявах, избирах…Един ден колегата ми ми каза: „ Ти толкова научи за Сингапур, че се чудя защо изобщо ще ходиш!”

Как да стигнем до Сингапур с малко разходи?

Бях запазила хотелска стая с възможност за безплатно анулиране. Няколко дни преди срока да изтече, проверих резервацията и се порових из сайта за настаняване. Оказа се, че в същия хотел , ако платим веднага, цената на стаята ни пада с не малка сума. Споделям това, като възможност, която всеки би могъл да използва.

Купихме си и билети за атракциите през Klook.com, където също има добри отстъпки. И така, с възможно най-малко разходи, двете с Ели прелетяхме близо 10 хиляди километри, за да видим чудото Сингапур! 

Първи впечатления: Екваториален климат и „Singlish“

Понеже вече поствахме снимки ( Ели направи страхотни снимки) и кратки бележки от местата, където бяхме не искам да се спирам отново на тях. Ще разкажа какво ме впечатли извън атракциите.

Първото нещо, беше да усетим какво означава екваториален климат. Сякаш влизаш в сауна. Топла влага те обгръща и усещаш жегата с носа, с устата, с кожата си. Струйките пот се стичат по теб като пипала и за минути дрехите ти полепват по тялото. За щастие автобусите в Сингапур, както и всички сгради се охлаждат. Температурата в затворените пространства е около 20 градуса. Затова в Сингапур трябва да си носиш дреха не за навън, а за вътре.

Другото нещо, което няма как да не забележиш, е топлото отношение на местните хора. Всички те са усмихнати, добронамерени и дори само ако се чудиш нещо с телефона си в ръка , веднага някой е готов да помогне. И то с усмивка и от сърце. Защо тези хора са такива и как е уреден животът им? Това ще се опитам да обясня тук, доколкото успях да разбера от това, което знаех предварително и което видях там.

Започвам с малко география…

Сингапур е островна град-държава, намираща се в южната част на Малайзия. (Да не се бърка с Мала Азия, както правя аз.) Територията и е 720 кв.км, а населението е над 5 милиона и половина. Това прави страната една от най-гъсто населените в Азия. Поради стратегическото си местоположение, пристанището на Сингапур е било много апетитно и съответно територията често е била колонизирана. Най-трайни следи са оставили англичаните. И днес автомобилното движение е от ляво, както и контактите на електрическата мрежа са по английския стандарт. Има и доста запазени ниски сгради от онова време по брега на реката. Но най-важното е, че английския език е един от официалните езици, наред с малайския и мандарин. В образователните институции се използва английски, за да обедини всички многобройни националности. Разбира се, това е английски, повлиян от местния начин на говорене. Наричат го Singlish. А за това, че тук образованието се цени високо, може да се съди по няколко фактора. В Сингапур има много елитни университети, включително чуждестранни. Някои от специализираните училища са в централната част на града. Сградите са ултра модерни, с ограничен достъп и по-скоро приличат на скъпи хотели.

Сингапур градините на Марина Бей

Сингапурското икономическо чудо: Реформите на Ли Куан Ю

И няма как най-високо технологичната страна на планетата да не произвежда образовани и интелигентни кадри за своята икономика. 

Но как така за 55 години независимост от бедна, блатиста територия, страната става една толкова просперираща? 

В основата на реформата е Ли Куан Ю. Той е министър-председател на републиката от 1959 г. до 1990 г. През това време създава среда, в която да има възможно най- благоприятни бизнес условия – премахва митата и таксите при внос и износ, намаля държавните разходи, което довежда до по-малки данъци, изгражда бързо и прозрачно административно обслужване. Свежда корупцията до нула. Идеята му е да се даде еднакъв шанс на всички. И в момента чиновниците в Сингапур са най-високо платените в света, но всички административни услуги се извършват онлайн.

В същото време тук действат изключително строги закони. За замърсяване глобата е 500 долара, а за разпространение на наркотици присъдата е смърт. Дъвките също са забранени. Но пък е чисто. Много чисто!

В Сингапур няма задръствания, защото колите са малко. Да имаш кола тук е доста скъпо. За всеки автомобил се изисква разрешително, което се издава за 10 години и всяка година се плаща такса, която струва колкото колата. Затова на светофарите има не повече от три коли една зад друга.

За сметка на това общественият транспорт е отлично уреден. Има много автобуси, метро, влакове. Цената се определя от дължината на маршрута, който изминава пътника. Картите се маркират на влизане и излизане от транспортното средство. Има сайт, където всеки може да провери колко ще му струва пътуването и дали коректно му е отчетено плащането. В метрото, на кабинковия лифт, на всички атракции и места, където има поток от хора има и обслужващ персонал. Излишно е да казвам, че всички са усмихнати и любезни.

В Сингапур има работа за всички.

Оказа се, че хотелът в който бяхме отседнали е собственост на благотворителна организация. Тук част от персонала бяха хора със заболявания. Те работеха в екип със здрави хора и се чувстваха полезни и значими. В хотела имаше зали за обучение, концертна зала, администрация. Всичко в помощ на хората със специални потребности. Близките им само ги придружават до работното им място и обратно.

Сингапур Кораба

И така стигаме до здравеопазването.

Социална система и здравеопазване: Защо хората са усмихнати?

Системата им се гради на три стълба. Първият е всеки работещ се осигурява в личен фонд, вторият – държавата финансира част от здравеопазването и третият – бедните се обслужват безплатно. Както вече казах, работа се намира за всички и съответно всеки може да си плати . 
Ето защо хората в Сингапур са усмихнати, спокойни и любезни. Защото в тази страна хората се ценят високо. Защото трудът им се цени високо. Защото всички раси и националности живеят в толерантност и хармония. 
Всичко, което привлича туристи от цял свят в Сингапур е дело на тези хора. Чрез технологиите те създават природата там, където я няма. Създават красота.
Вижте по-малко.“

КРАЙ!

Може да ви е интересно също

Панорамна гледка към сърцето на Средна гора
Преоткрий България Пътеписи

Средногорски потайности. Копривщица: археология на духа

Пътепис от Атанас Кръстев за Средна гора и Копривщица – едно спонтанно пътешествие, което разкрива духа на планината, красотата на възрожденския град и магията на откривателството

Прочетете още
Въздушна гледка над южния край на остров Пукет, Тайланд.
Интервюта Интересно

Интервю: Виктор Меламед – Тайланд, Африка и мечтаните дестинации

Виктор Меламед разказва за Тайланд, Африка, любимите си дестинации, тайландската кухня и бъдещите си пътешествия. Въздушна гледка над южния край на остров Пукет, Тайланд

Прочетете още
Стари корени на дървета край пътя Камино де Сантяго
Интересно Спомени

Камино де Сантяго. Пътят към себе си

Втора част от личния разказ за Камино де Сантяго – духовното пътуване, приятелството, срещите по Пътя и откритията, които променят човека. Мощните корени на вековни дървета край Камино разказват история за постоянството, времето и хилядите крачки на поклонниците

Прочетете още
    Q

    Бюлетин

    Бюлетин